Wydrukuj temat

Jak ustrzec się przed oszustwem?

Porady dotyczące bezpieczeństwa

Na każdym portalu internetowym mogą znaleźć się osoby niebezpieczne, które próbują zarabiać pieniądze wprowadzając w błąd użytkowników portalu. Nasz Portal stara się informować Państwa o niebezpieczeństwach, metodach i technikach które stosują oszuści. aby im zaszkodzić. Przypominamy, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością.

www.znajdzto.pl – kilka zasad bezpiecznych zakupów:

 1. Bardzo atrakcyjna cena:

Podejrzanie niska cena: jeśli znajdziesz maszynę lub rzecz, która jest niewiarygodnie tania, powinieneś być bardzo ostrożny. To może być trik:  być może sprzedawany przedmiot nie istnieje lub nie jest taki, jak w opisie. "Sprzedawca" prosi o zaliczkę - nie rób tego, bo możliwe, że nigdy nie zobaczysz oferowanego przedmiotu.
Podsumowując jeżeli ogłoszenie lub oferta wygląda "za dobrze aby była prawdziwa" bądź bardzo ostrożny i rozsądny oraz przeczytaj porady dotyczące bezpieczeństwa.
Jeśli myślisz, że ogłoszenie na www.znajdzto.pl to oszustwo lub próba wyłudzenia np. ze względu na niewiarygodnie niską cenę – poinformuj nas lub skorzystaj z opcji „naruszenie regulaminu” dostępnej w karcie każdego ogłoszenia.

2. Zaliczki i przelewy bankowe bez weryfikacji

przykład popularnej metody oszustwa:
Ogłaszający informuje, że chce oddać gratis atrakcyjny sprzęt, ale prosi o wysłanie określonej kwoty na konto, jako opłaty za wysyłkę przedmiotu. Po wysłaniu przelewu Ogłaszający urywa kontakt.

przykład 2
Ogłoszenie ma bardzo atrakcyjną cenę, Ogłaszający podaje jedynie adres e-mail, po wysłaniu wiadomości informuje, że dany przedmiot jest poza granicami kraju i prosi o wykonanie przelewu zaliczonego, np. na koszt transportu. Po dokonaniu przelewu tracimy kontakt z Ogłaszającym.

przykład 3
"Sprzedawca" może się skontaktować telefonicznie/mailowo z kupującym aby uzgodnić zawarcie umowy i wysyłkę. Potwierdza to skanami, faksami, emailami lub dokumentami wysłanymi pocztą, prosząc jednocześnie o przesłanie całej sumy lub jej części. Przedmiot transakcji nigdy nie dociera, ponieważ dokumenty wysyłki są sfałszowane. Zawsze sprawdź maszynę/pojazd osobiście, aby przekonać się że istnieje. Dokumenty wysyłki najlepiej sprawdzić w firmach które je wystawiły, aby przekonać się o ich rzeczywistej wysyłce oraz kiedy ona miała miejsce.

Pamiętaj:
Nigdy nie ujawniaj ważnych danych, dotyczących transferu pieniędzy obcym osobom.
Dokumenty takie jak: skany, emaile, faksy potwierdzeń rejestracji, paszportów etc, nigdy nie są wystarczającym dowodem autentyczności.
www.znajdzto.pl nigdy nie uczestniczy w żadnych transakcjach. www.znajdzto.pl nie otrzymuje informacji o uczestnikach transakcji. Wszystkie warunki transakcji ustalane są między nabywcą i sprzedawcą. www.znajdzto.pl nie ma żadnych informacji pozwalających zagwarantować autentyczność i wiarygodność sprzedawcy. Jeżeli otrzymasz taką informację prosimy, skontaktuj się z nami.

3. Identyfikacja sprzedawcy nie jest jednoznaczna z identyfikacją właściciela:

Jeżeli sprzedawca nie jest tą samą osobą, która figuruje w dokumentach własności, żądaj dokumentów potwierdzających prawo do sprzedaży tego przedmiotu od jego właściciela. Dany przedmiot oraz dokumentacja mogą być skradzione, a właściciel nie wie o ich sprzedaży.

 4. „Drobnym druczkiem…”

Proszę, uważaj na mały tekst w umowie, warunki zakupu powinny być przejrzyście zapisane, aby uniknąć ich zignorowania.

5. Wyposażenie dodatkowe:

Zawsze upewnij się że całe dodatkowe wyposażenie (takie jak Radio, CD, głośniki, obręcze etc) jest wymienione w umowie. Jest to szczególnie ważne jeśli jest jakaś zwłoka w dostawie!

 6. Wyłudzenie poprzez połączenie telefoniczne:

przykład
Potencjalny "kupiec" prosi o kontakt telefoniczny w sprawie zakupu. Numer telefonu jest - numerem o bardzo wysokich kosztach za połączenie. Dzwoniący nie wie, że podczas rozmowy ponosi bardzo duże koszty rozmowy telefonicznej.

Nigdy nie dzwoń na numer zaczynające się od cyfr :0190, 0900, 0137, 0138 , 0800, 0900 lub podobnych

 Pamiętaj:

- www.znajdzto.pl nie jest uczestnikiem transakcji, spotkań itp. między sprzedawcą a kupującym, nie bierzemy odpowiedzialności za wynik kontaktu na linii sprzedający/ kupujący,
- www.znajdzto.pl nie gwarantują autentyczności klientów, użytkowników oraz samych ofert umieszczanych na portalu.

Jest dużo metod i technik oszukiwania niewinnych kupujących i sprzedających i cały czas powstają nowe. Nie może opisać ich wszystkich, dajemy sygnał o możliwych niebezpieczeństwach, aby przypomnieć użytkownikom, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.

Jeśli masz podejrzenia, że ogłoszenia mogą być nieprawdziwe lub oferta którą otrzymałeś, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub opcję „naruszenie regulaminu” dostępną w karcie każdego ogłoszenia.

Proszę czekać - ładowanie treści...