Artykuły


Topinambur – roślina niedoceniona

dodano: 2012-03-12
Topinambur (Helianthus tuberosus), znany jest w Polsce pod nazwą słonecznik bulwiasty. Część nadziemną można skarmiać w postaci zielonki, ale można ją również zakisić. Bulwy są bogatym źródłem potasu, żelaza i witamin z grupy B. Dla ludzi jadalne są tylko jej rosnące pod ziemią bulwy o żółtobeżowej, białej lub różowej skórce.
czytaj więcej >>

BYDV - Groźny wirus atakuje zboża

dodano: 2012-03-09
Wiadomo, że źródłem zakażenia wirusem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) nie jest materiał siewny ani gleba lub inne chore rośliny. Jedynym wektorem przenoszącym wirus wywołujący BYDV są mszyce, które występują masowo i są jednym z najważniejszych szkodników roślin uprawnych. Wynika to z dwojakiego rodzaju szkodliwości. Mszyce w trakcie żerowania pobierają pewne substancje z sokiem roślinnym z traw dzikorosnących, które po pewnych przemianach w ich przewodzie pokarmowym stają się wirusami.
czytaj więcej >>

Nieprzewidywalne geny

dodano: 2012-03-09
Człowiek od wieków próbuje zmienić naturę. Pokusa jest wielka, aby wyhodować rośliny odporne na szkodniki, stworzyć gatunki o wyjątkowych wartościach odżywczych, czy też wprowadzić do zjadanych codziennie roślin szczepionki chroniące przed chorobami. Genetycznie zmodyfikowane rośliny opanowały miliony hektarów upraw na całym świecie. Jednak mimo powszechnego zastosowania, technologia ta budzi wiele wątpliwości. Czemu więc tylu ludzi na całym świecie protestuje przeciw żywności modyfikowanej genetycznie?
czytaj więcej >>

Co po ziemniakach

dodano: 2012-03-08
Po zbiorze okopowych w okresie jesieni często zdarza się, że warunki atmosferyczne w tym czasie nie pozwalają na wykonanie orki zimowej. Rolnicy w takiej sytuacji zmuszeni są zastosować wiosenną uprawę gleby oraz dobrać w płodozmianie odpowiednią roślinę następczą. Przy okazji planowania rośliny następczej przypomnieć można sobie, czym jest płodozmian. Głównym celem stosowania płodozmianu jest uzyskanie wzrostu żyzności gleby.
czytaj więcej >>

Proszę czekać - ładowanie treści...