dodano: 2013-10-21

Biuro w mieszkaniu

Coraz więcej osób decyduje się swoją działalność gospodarczą lub niewielką firmę przenieść do własnego mieszkania. Nie każdy wie, jak urządzić pokój na potrzeby domowego biura, aby stał się funkcjonalny i wygodny. Nawet mały pokój może przeistoczyć się w komfortowe miejsce pracy.

 

biuro w mieszkaniuOdpowiednie ustawienie biurka jest niezwykle ważne. Przede wszystkim powinno się ono znajdować w ustronnym miejscu. Najlepiej z dala od pokoju dziennego, ponieważ tam zazwyczaj panuje duży gwar. Biurko powinno być ustawione przodem do drzwi i bokiem do okna, ponieważ w ekranie monitora nie powinno odbijać się światło. Przestrzeń biurowa musi być miejscem dogodnym do pracy, nie można więc pozwolić sobie na żadne kompromisy. Należy pamiętać o prawidłowym zagospodarowaniu przestrzeni na biurku. Nie powinno się tam znajdować zbyt wiele rzeczy – tylko te najpotrzebniejsze. Natłok przedmiotów będzie krępował nasze ruchy i zmniejszy komfort pracy. Nieporęczne segregatory i inne ciężkie, zajmujące dużo miejsca rzeczy powinny znaleźć miejsce na regałach lub przeznaczonych do tego półkach. Wygodne są też kontenery na dokumenty. Jeśli planujemy, że nasze biuro będą odwiedzali klienci, trzeba zadbać o miejsce dla nich – w tym celu warto wygospodarować trochę przestrzeni na dodatkowy stolik i krzesła lub, jeśli powierzchnia pokoju na to nie pozwala, ustawić krzesła dla gości z drugiej strony naszego biurka. Wszystko zależy od wielkości i kształtu pokoju biurowego.


Wyposażenie domowego biura

Ważne, by miejsca pracy nie stanowił zwyczajny stół i kanapa. W pokoju przeznaczonym na biuro należy ustawić biurko i wygodne krzesło z dobrym podparciem kręgosłupa. Sposób urządzenia pokoju do pracy powinien też być zgodny z charakterem i preferencjami osoby w nim pracującej. biuro w mieszkaniuWpływa to zarówno na komfort pracy, ale też wiele mówi klientom. Dlatego informatyk powinien aranżować tę przestrzeń w stylu nowoczesnym, co pokazuje, że jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Natomiast dla prawnika czy księgowego bardziej adekwatnym stylem będzie styl tradycyjny, który sugeruje doświadczenie, nawet, jeśli przy biurku zasiada osoba bardzo młoda. Bardzo ważna jest też kolorystyka. Należy zwrócić uwagę, by zastosowana paleta barw odpowiednio pobudzała do pracy. Doskonałymi barwami są pastele i kolory jasne. Ostrożnie podchodzić trzeba do czerwieni i pomarańczu, gdyż kolory te mogą niepotrzebnie drażnić, natomiast kolory achromatyczne łatwo pozbawiają energii. Warto zadbać, aby w otoczeniu znajdowały się przedmioty sprzyjające koncentracji. Unikajmy chaosu i mocnych barw – choć jeśli potrzebujemy odrobiny inspiracji płynącej z koloru, nie zawahajmy się go użyć. Czerwień, intensywna zieleń to dobre stymulatory. Można nad biurkiem powiesić plakat, który będzie motywował do pracy. Przedmioty, którymi się otaczamy, powinny mieć duszę, historię i cel, który wykracza poza walory tylko estetyczne. To, czym się otaczamy, powinno nas inspirować, cieszyć i służyć w szerokim tego słowa znaczeniu.

 

(EW)

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...