Artykuły / Zwierzęta i produkty rolne / Bydło do dalszego chowu


Weterynarz radzi: borelioza

dodano: 2014-03-20

borelioza
Borelioza jako choroba odkleszczowa stanowi zagrożenie dla takich zwierząt jak konie, bydło, psy i koty, ale przede wszystkim jest ona bardzo groźną jednostką chorobową dla człowieka.
Trudno ją zdefiniować, przede wszystkim przez brak wyrazistych i pewnych objawów. Co więcej, sposobów jej leczenia również jest kilka, a kontrowersji wokół jej istoty jeszcze więcej.

czytaj więcej >>

Racjonalny rozpłód i prawidłowy rozród bydła mięsnego to ważne czynniki opłacalności chowu

dodano: 2013-10-08
rozród bydłaWłaściwe użytkowanie rozpłodowe i prawidłowy rozród bydła mięsnego ma bardzo duży wpływ na opłacalność chowu. Im wcześniej hodowca rozpocznie użytkowanie rozpłodowe, tym, większa będzie opłacalność chowu. Należy jednak pamiętać, aby jałówki i buhajki były wystarczająco rozwinięte i przygotowane do rozrodu.
czytaj więcej >>

Schorzenia racic u bydła

dodano: 2013-07-08

racice
Schorzenia racic są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u bydła. Znajdują się na trzecim miejscu, zaraz po niepłodności oraz Mastitis. Na uszkodzenia racic i ich choroby są narażone szczególnie zwierzęta młode, a także te nowe w stadzie.

czytaj więcej >>

Czynniki wpływające na poziom płodności i wydajność krów mlecznych

dodano: 2013-07-08

krowa mlecznaProdukcyjność, czyli wydajność jednostkowa krów mlecznych, wiąże się z prawidłową płodnością i skutecznie przeprowadzonym zabiegiem inseminacji. Czynniki te należy cały czas monitorować i kontrolować, gdyż mają istotny wpływ na ekonomię opłacalności produkcji mleka. Wysoki poziom płodności krów i skuteczność inseminacji można uzyskać, gdy pozostawi się do chowu i hodowli zdrowe jałówki, pochodzące od najlepszych par rodzicielskich, oraz zapewniając właściwy odchów jałowizny.

czytaj więcej >>

Wąglik a utylizacja martwych zwierząt

dodano: 2013-03-12
wąglikUtylizacja padłych zwierząt jest bardzo ważnym elementem działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych u zwierząt gospodarskich. Jesienią ubiegłego roku pojawiły się informacje, że do Polski dotarła z Słowacji groźna zakaźna, zaraźliwa choroba, jaką jest wąglik. Trafiło wtedy do naszego kraju 36 krów ze słowackiego powiatu Stoporkov, w którym zanotowano zachorowania bydła na wąglika i było podejrzenie, że wśród zaimportowanego bydła są zarażone wąglikiem.
czytaj więcej >>

Superfetacja Klary

dodano: 2012-11-29
owce, superfetacja, ciąża dodatkowa, nadpłodnienieSuperfetacja to ciąża dodatkowa, czy też inaczej nadpłodnienie (zapłodnienie dodatkowe). Z łacińskiego superfetatio, od słowa super- i fetus, czyli potomstwo. Jest to zjawisko, które często występuje u ryb pięczniczkowatych i zajęcy, ale rzadziej u gryzoni, torbaczy, koni czy owiec. Jego świadkami byli niedawno u swoich owiec państwo Ramke z Linówka.
czytaj więcej >>

Hierarchia w chlewni - ustalanie

dodano: 2012-09-04
świania, grupa technologiczna trzody, Tworzenie grup technologicznych w hodowli trzody powoduje, że zmienia się hierarchia w stadzie. Należy złagodzić przebieg tego procesu, aby straty produkcyjne ograniczyć do minimum. Chlewnia powinna być do tego przystosowana przez odpowiednie przygotowanie kojców.
czytaj więcej >>

Proszę czekać - ładowanie treści...