dodano: 2012-07-24

Certyfikat charakterystyki energetycznej. Sprawdź, zanim kupisz

Kolejny pomysł ekologów czy krok w stronę racjonalizowania domowego budżetu? Wydaje się, że i jedno, i drugie, bo świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ma być skutecznym instrumentem w walce o obniżenie zużycia energii dla pojedynczych budynków, a pośrednio również redukcji globalnej emisji gazów cieplarnianych. Obowiązek wprowadzenia certyfikatów energetycznych narzuciła na Polskę dyrektywa unijna, która zaczęła obowiązywać na początku 2009 roku.

 

świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który zawiera szereg informacji dotyczących jego zapotrzebowania na energię, zapewniającą komfortowe użytkowanie obiektu. Dane te są wyrażone za pomocą kilku wskaźników.

- Na ich podstawie można oszacować przyszłe koszty użytkowania obiektu – czytamy na stronie www.wnp.pl. - W praktyce wskaźniki określają, w przeliczeniu na rok i metr kwadratowy powierzchni użytkowej, ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w domach z klimatyzacją - dodatkowo chłodzenia. Im mniejsza jest wartość współczynnika energii końcowej (EK), tym bardziej efektywny energetycznie jest budynek, a tym samym - mniejsze jest zużycie energii i niższe koszty eksploatacji.

 

Kto i co zyskuje

Choć sporządzenie świadectwa energetycznego to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości, w dłuższej perspektywie może się to okazać wydatek niezwykle opłacalny. Koszt sporządzenia certyfikatu dla mieszkania w bloku to około 250 zł, a dla nowego, prostego domu jednorodzinnego ok. 500 zł. Co ważne, jeśli nie planujemy sprzedawać lub wynajmować nieruchomości, nie warto spieszyć się z jego zlecaniem, ponieważ świadectwo zachowuje ważność jedynie przez 10 lat.

Jeśli jednak zamierzamy sprzedać mieszkanie czy dom, świadectwo może wpłynąć na jego cenę i zwiększyć atrakcyjność naszej oferty. Ze świadectwa można dowiedzieć się, na jakim poziomie kształtują się orientacyjne koszty ogrzania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, eksploatacyjne wentylacji i klimatyzacji. Niskie koszty ogrzewania stają się dodatkowym argumentem dla potencjalnych kupców lub najemców. Samemu właścicielowi natomiast certyfikat gwarantuje informację na temat rzeczywistego stanu nieruchomości, a także określa zalecenia dotyczące przedsięwzięć termomodernizacyjnych mających na celu zmniejszenie zużycia energii.

Kiedy jest obowiązkowy

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym certyfikacja energetyczna obowiązuje i to niezależnie, czy nieruchomość przeznaczona jest na sprzedaż czy wynajem. Jednak w przypadku rynku pierwotnego zasada ta jest traktowana bezwyjątkowo – inwestor, składając zawiadomienie o zakończeniu budowy lub chcąc uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowego budynku, musi dołączyć kopię certyfikatu (dotyczy to jednako obiektu rozbudowywanego, nadbudowanego czy odbudowanego). Przedstawienie świadectwa energetycznego należy do obowiązków dewelopera, przy czym w budynkach wielorodzinnych ze wspólną instalacją grzewczą sporządza się je dla całego bloku.

Mniej restrykcyjnie ta zasada obowiązuje w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Tu świadectwo trzeba okazać na życzenie nabywcy lub najemcy, a nie bezwyjątkowo przy każdej transakcji (ponieważ nie grożą za to sankcje prawne). 

Jakie informacje zawiera

Na pierwszej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej określany jest tzw. wskaźnik zintegrowanej charakterystyki energetycznej budynku (wyrażony w kWh/m kw./rok). Obok graficznej prezentacji zawarte są najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości, tj. lokalizacja, adres, data sporządzenia certyfikatu i dane audytora.

Druga strona poświęcona jest parametrom informującym o izolacyjności cieplnej budynku i związanych z tym stratach ciepła oraz charakterystyka urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Znajduje się tak również charakterystyka mediów, dzięki czemu możemy określić najbardziej energochłonne elementy i urządzenia budynku.

Na trzeciej stronie użytkownik przeczyta konkretne wskazówki, jak zmniejszyć zużycie energii i jakie rozwiązania można zastosować, by obniżyć swoje rachunki.

Ostatnia strona poświęcona jest objaśnieniom pojęć i zapisów prawnych wynikających z Prawa Budowlanego zastosowanych w dokumencie.

Jako że koszty energii z roku na rok rosną, a własne cztery kąty kupujemy zazwyczaj, zaciągając kredyty na blisko 30 lat, inwestycja w energooszczędne technologie jest opłacalna. Im lepsze i nowocześniejsze rozwiązania zastosujemy na początku, tym mniej kosztów będziemy musieli ponosić w przyszłości.

 

Oprac. AR na podst. materiałów  www.wnp.pl i www.energetyczni.pl

 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...