dodano: 2012-03-12

Jak poprawnie podkiełkować sadzeniaki


Dzięki podkiełkowaniu bulw przed sadzeniem można znacznie przyspieszyć termin zbioru odmian wczesnych ziemniaków. Sadzeniaki podkiełkowane mają mniejsze wymagania. Takie bulwy mogą być sadzone w mniej ogrzaną glebę.
Bardzo wczesny termin sadzenia ziemniaków jest ściśle związany z ogrzaniem gleby. Sadzeniaki podkiełkowane mają mniejsze wymagania co do minimum temperatury niezbędnej dla wzrostu kiełków w glebie w okresie od posadzenia do wschodów. Mogą być sadzone w mniej ogrzaną glebę bez obawy, że kiełki będą zniszczone. Pierwsze kroki do podkiełkowywania sadzeniaków należy poczynić już jesienią, aby na przełomie lutego i marca można było sprawnie przeprowadzić ten zabieg. W związku z tym sadzeniaki nie mogą być przechowywane w kopcach, ponieważ zimą ze względu na ujemne temperatury nie należy ich otwierać.
Najlepszym miejscem do przechowywania sadzeniaków przeznaczonych do podkiełkowania jest przechowalnia, chłodna piwnica lub inne pomieszczenie, w którym jest możliwe stałe utrzymanie temperatury w zakresie 4-6 st. C. Materiał przeznaczony do sadzenia należy przesortować wczesną wiosną (tuż przed podkiełkowaniem), odrzucając bulwy z objawami suchej i mokrej zgnilizny, ospowatości. a także zbyt drobne albo za duże. Do podkiełkowywania przystępujemy na około 6-8 tygodni przed sadzeniem. Podkiełkowanie prowadzimy umieszczając sadzeniaki w ażurowych drewnianych lub plastikowych skrzynkach, w których układa się sadzeniaki w dwóch warstwach, umożliwiających prawidłową wentylację i dostęp bulw do światła. W tym czasie należy im zapewnić temperaturę powietrza 12-15oC, wilgotność około 80-85% oraz dostęp światła mniej więcej 12 godz. na dobę. Wykształcą wtedy krótkie i mocne kiełki długości 1,5-2 cm mocno związane z bulwą o dobrze wykształconych związkach korzeni. Bulwy o przerośniętych kiełkach (powyżej 3 cm) mają zmniejszoną wartość biologiczną i albo wyrastają z nich rośliny o zmniejszonym wigorze, albo w skrajnych przypadkach występuje zjawisko wytwarzania bulw potomnych z pominięciem fazy wzrostu i rozwoju roślin. Zjawisko to wiąże się z fizjologicznym starzeniem się bulw.
W trakcie podkiełkowania przynajmniej raz w tygodniu należy przeprowadzić kontrolę rozwoju kiełków. Odrzucamy wówczas bulwy gnijące, aby nie stanowiły źródła infekcji dla bulw zdrowych, ponadto przestawiamy skrzynki z miejsc mniej oświetlonych w celu równomiernego doświetlenia wszystkich sadzeniaków. Podkiełkowane sadzeniaki możemy wysadzać tylko ręcznie lub specjalnymi sadzarkami do podkiełkowanych sadzeniaków. Sadzenie wykonuje się przy temperaturze gleby 5-6oC (normalnie sadzimy przy temperaturze 7-8oC, czego zwiastunem jest np. początek zakwitania mniszka lekarskiego). Jeżeli chcemy zbierać ziemniaki około 15 czerwca, po 60 dniach od sadzenia, czyli około 15 kwietnia, to należy je nastawić na podkiełkowanie około 15-28 lutego.

Zdzisław Gaszewski
ZODR Barzkowice
Fot. Fotolia

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...