dodano: 2012-07-24

Kolektory - nowe spojrzenie na Słońce

Im wyższa jest cena energii uzyskiwanej przy pomocy konwencjonalnych sposobów, tym chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń oszczędzających energię są kolektory słoneczne, które dają nam całkiem nowe spojrzenie na Słońce. W warunkach domowych możemy wyprodukować ciepło, które wykorzystamy na własne potrzeby.

Rosnące ceny węgla, gazu, energii elektrycznej powodują, że rachunki za energię wykorzystaną do ogrzewania naszych domów stają się coraz wyższe. Dlatego też warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami pozyskania energii. Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń oszczędzających energię są kolektory słoneczne. Położenie geograficzne Polski gwarantuje do 1900 godzin słonecznych w ciągu roku, co oznacza możliwość uzyskania kilku tysięcy kWh bezpłatnej energii, dodajmy – z jednego tylko kolektora!

Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzewania wody, ale także mogą być wykorzystywane w procesie ogrzewania domu. W przypadku, gdy instalacja solarna ma wspomagać ogrzewanie budynku, kolektory muszą zajmować dość dużą powierzchnię dachu. Jednak w naszych warunkach klimatycznych i to będzie za mało, by zapewnić całkowite ogrzewanie domu, dlatego zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i całych osiedli ogrzewanie przy pomocy kolektorów będzie źródłem wspomagającym konwencjonalne sposoby pozyskiwania ciepła.

W najcieplejszych miesiącach od maja do września, kiedy kolektory wykorzystujemy tylko do podgrzania ciepłej wody, są one w stanie pokryć nawet do 85% naszego domowego zapotrzebowania. Natomiast w najchłodniejszych miesiącach: od listopada do lutego, kolektory są w stanie pokryć około 40% zapotrzebowania na ciepło niezbędne do ogrzania wody. Oczywiście, w przypadku ogrzewania domu procent ten jest zdecydowanie niższy.

Eksperci, mimo tych wskaźników, twierdzą, że inwestycja w solary jest opłacalna, choć na zwrot poniesionych kosztów czasem poczekać trzeba nawet 10 lat. Długoterminowo jednak wydatek się opłaca, tym bardziej, że od lipca ubiegłego roku można uzyskać dopłaty sięgające 45% kosztów inwestycji. Według szacunków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej średnia dopłata do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych na domu jednorodzinnym wynosi 6 tys. zł, przy czym koszt takiego zestawu solarnego to średnio 13,5 tys. zł (w przypadku wspólnot mieszkaniowych to 70 tys. zł). Jest jednak jeden mankament. Płacąc za wszystko gotówką, z dofinansowania nie można skorzystać, przysługuje ono tylko osobom, które na zakup solarów zaciągają kredyt, i to kredyt w jednym z wyznaczonych banków (wykaz banków i kwalifikujących się do programu dostawców, a także pełna lista wymagań, które należy spełnić, by otrzymać dotację, dostępna jest m.in. na stronie www.inwestujwkolektory.pl).

Założenie solarnego systemu podgrzewania wody do tanich nie należy, ale szybko zauważymy różnicę w rachunkach, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy to Słońce intensywniej dla nas pracuje.

 

Płaskie czy próżniowe?

Mniej zapłacimy za płaskie kolektory i uzyskamy na nie większe dopłaty (ponieważ wysokość dopłat zależy od powierzchni zainstalowanych kolektorów), jednak w naszych warunkach klimatycznych wydajniejsze są kolektory próżniowe, tracące mniej energii przy niskiej temperaturze zewnętrznej.

Czym właściwie różnią się dostępne na rynku kolektory? Ceną, rodzajem i parametrami izolacyjnymi.

Ogólnie kolektory to urządzenia zmieniające energię promieniowania słonecznego w energię cieplną, wykorzystywaną do podgrzania wody użytkowej, a czasem do wspomagania centralnego ogrzewania. Niestety, korzystając z kolektorów, zimą nie ogrzejemy w pełni domu, ale w miarę skutecznie możemy podnosić temperaturę we wnętrzu w okresach przejściowych, tj. późną wiosną i wczesną jesienią.

Kolektory płaskie, obecnie najczęściej instalowane przez Polaków, mają prostą konstrukcję, są stosunkowo tanie i świetnie sprawdzają się w regionach o dużym nasłonecznieniu, a przy tym ich zaletą jest możliwość schładzania rewersyjnego (co zapobiega przegrzaniu). Jednak przy niskiej temperaturze zewnętrznej, tracą sporo energii. Kolektory próżniowe za to są znacznie wydajniejsze, spadek temperatury nie powoduje zmniejszenia energii (działają na podobnej zasadzie jak termosy). Są jednak nieco droższe i jako szczelniejsze bardziej podatne na przegrzanie, trzeba więc pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu.

Oczywiście same kolektory to nie wszystko. Dobierając zestaw solarny, trzeba dopasować pojemność zasobnika do potrzeb naszej rodziny – w tym pomocne są odczyty z wodomierzy, a jeśli ich nie mamy, przyjmijmy, że zużywamy 35-50 l wody/doba/osoba. Pojemność zasobnika powinna być 50-80% większa niż tak wyliczone dobowe zużycie wody w gospodarstwie domowym.

Jeśli kwestie finansowe nie do końca jeszcze przekonują nas do zamontowania kolektorów słonecznych, może warto wziąć pod uwagę inny aspekt – ekologię – bo odnawialne źródła energii nie wpływają negatywnie na nasze środowisko i nie przyczyniają się do wyczerpywania naturalnych zasobów energetycznych Ziemi.

 

Oprac. AR, EW

 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...