Artykuły / Nauka


Studenckie savoir-vivre

dodano: 2013-07-11

studencka etykieta
Postępowanie zgodne z zasadami dobrego wychowania bardzo ułatwia życie, również to skoncentrowane w murach uczelni. Wykładowcy, choć czasem rozmyślnie skracają dystans dzielący ich od studentów, są bardzo wrażliwi, gdy rzecz dotyczy dobrych manier. Warto im hołdować nie tylko dlatego, że świadczą one o naszej kulturze, ale również dlatego, że zjednują nam ludzi. Poniżej przedstawiamy ABC studenckiego bon-tonu.

czytaj więcej >>

ABC uczelnianych praktyk

dodano: 2013-07-11

slang studenckiSzkoły wyższe, podobnie jak każde odrębne i autonomiczne środowisko, posługują się własnym językiem i terminami często niewystępującymi nigdzie indziej. Ich znajomość znacznie ułatwia komunikowanie się, wpływa również na umiejętność rozeznania się w nowych realiach. Poniżej katalog terminów, z którymi możecie się spotkać, gdy przekroczycie próg alma mater.

czytaj więcej >>

Chodzenie do biblioteki

dodano: 2013-07-11

bibliotekaJest takie piękne, przesycone magią, opowiadanie Andrzeja Stasiuka Chodzenie do biblioteki, w którym bohater wspomina niezwykły czas, gdy był młody i w każde wolne popołudnie biegł do osiedlowej biblioteki, by… No właśnie, wcale nie z niepohamowanej miłości do książek, ale z powodu pewnej szacownej bibliotekarki… Czemu właściwie wspominam to opowiadanie? Ponieważ chodzenie do biblioteki jest nieodłączną częścią studenckiego życia, a z pasją czytelniczą bywa podobnie jak w prozie Stasiuka…

czytaj więcej >>

Jeśli nie studia to co?

dodano: 2012-07-19

Czas matur dobiegł końca, trwa rekrutacja na studia, teraz przed młodymi ludźmi kolejne bardzo trudne zadanie – decyzja, co zrobić ze swoją przyszłością. Studia, szkoła policealna, a może od razu praca lub wyjazd za granicę? Co najlepiej zaprocentuje w dalszym życiu?

czytaj więcej >>

Z rozsądku czy z miłości?

dodano: 2012-07-19

jakie studia wybrać
Wiadomo, każdy wolałby kierować się osobistymi zainteresowaniami i pasjami w wyborze studiów niż zdrowym rozsądkiem i sytuacją na rynku pracy. Niestety często indywidualne preferencje nie idą w parze z zapotrzebowaniem rynku i z dyplomem w ręku absolwenci zamiast rozwijać karierę, zasilają szeregi bezrobotnych. Jak zatem wybrać właściwy kierunek studiów?

czytaj więcej >>

Studencki budżet do podreperowania

dodano: 2012-07-19

studencki budżetO tym, że studencka kieszeń zawsze jest pusta, przekonywać chyba nikogo nie trzeba. A żak przecież wydatków ma co niemiara. Podręczniki kosztują, dojazdy również, pomiędzy zajęciami trzeba coś zjeść, czasem skserować kilka/kilkadziesiąt stron, uczestnictwo w życiu studenckim też do tanich nie należy, a trzeba przecież czasem wyskoczyć do kina, pubu, na kręgle czy imprezę… A jeśli do tego dochodzi opłata za czesne lub wynajem akademika czy mieszkania studenckiego, koszty urastają do niebotycznych rozmiarów.

 

czytaj więcej >>

Kiedy kiszki marsza grają

dodano: 2012-07-19

studenckie menu
Kiedy wiadomo, że student kłamie? Kiedy mówi „od jutra się uczę”, „od jutra nie palę” i „nie, dziękuję, nie jestem głodny”. Anegdotek traktujących o wiecznym niedosycie studenta krąży co niemiara. Choć może przesadą jest twierdzić, że żacy przymierają głodem, jednak studenckie menu do najwykwintniejszych i urozmaiconych nie należy.

 

czytaj więcej >>

Studia w innym mieście - poradnik w sześciu krokach

dodano: 2012-07-18

studia w innym mieście
Studia w innym mieście to dla większości młodych ludzi wielkie wyzwanie. Z jednej strony nowi znajomi, nowe otoczenie, swoboda i niezależność, z drugiej prawdziwy sprawdzian samodzielności i zaradności, bo i mieszkać gdzieś trzeba, i coś jeść, warto też zabezpieczyć się na wypadek choroby, braku gotówki. Jak zorganizować sobie życie i naukę w nowym mieście?

czytaj więcej >>

W stronę niezależności - kredyty studenckie

dodano: 2012-07-18

kredyty studenckie
Choć udzielane na preferencyjnych warunkach kredyty funkcjonują na rynku już od kilkunastu lat, wciąż liczba zainteresowanych nimi nie należy do najwyższych. Być może powodem jest słaba promocja kredytów dla żaków lub też obawa młodych ludzi przed zaciąganiem zbyt szybko zobowiązań finansowych.

czytaj więcej >>

Proszę czekać - ładowanie treści...