dodano: 2013-05-13

Nowa seria LB 4: lepsze osiągi dużych pras

Case IH wprowadza nową serię dużych pras kostkujących, oferującą liczne innowacyjne udoskonalenia zapewniające wzrost produktywności w stosunku do dotychczasowych modeli.

Radykalne przeprojektowanie i znaczący wzrost efektywności, a także liczne innowacje — to charakterystyka najnowszej generacji pras kostkujących od firmy Case IH, czyli serii LB 4.

Nowa gama, która składa się z czterech modeli – LB324 (kostki 80 x 70 cm), LB 334 (kostki 80 x 90 cm), LB 424 (120 x 70 cm) oraz LB 434 (120 x 90 cm) – zadebiutuje we Francji na paryskich targach SIMA.

Uniwersalna prasa kostkująca: obsługuje wszystkie typy zbiorów

W nowej serii LB praktycznie wszystkie najważniejsze komponenty zostały zmodyfikowane lub opracowane od nowa. Należy tu wspomnieć o bardzo wytrzymałej ramie centralnej oraz nowym układzie podbieracza i rotora, umożliwiającym efektywny zbiór plonów i przenoszenie ich do komory kostki.

prasa LB 4Inżynierowie z Działu Badań i Rozwoju firmy Case IH zachowali niektóre sprawdzone komponenty z poprzednich serii LB, w tym wysoce niezawodny podwójny układ supłacza. Jedną z nowych istotnych opcji wprowadzanych maszyn jest też nowy układ czyszczenia sprężonym powietrzem, który zapewnia niezawodność, usuwając ze supłaczy pył i zanieczyszczenia. Jest to dodatkowa opcja udoskonalonego, dotychczasowego układu czyszczenia wykorzystywana w warunkach bardzo wysokiego zapylenia (często występujących np. krajach o suchym klimacie).

Nowa konstrukcja – nowe zalety

Wygląd zewnętrzny nowych maszyn z serii LB odzwierciedla ich całkowicie nową konstrukcję. Po raz pierwszy panele obudowy wykonano z niezwykle wytrzymałych i charakteryzujących się wysoką jakością tworzyw sztucznych ewentualnie materiałów kompozytowych. Pozwalają one nie tylko zmniejszyć ciężar, lecz również znacząco ograniczyć ilość przedostającego się do maszyny i osadzającego się na niej pyłu. Całą przednią sekcję obudowy można obecnie łatwo otwierać w górę w celu uzyskania dostępu do wszystkich napędów w związku z konserwacją i serwisowaniem — podobnie jak umieszczone na całej szerokości panele boczne.  

Lepsze osiągi podbieracza

Wiele kluczowych innowacji pras LB 4 można znaleźć w nowym podbieraczu — jego obecna szerokość robocza to 2,40 m. Osłona chroniąca pokos przed wiatrem, dostępna także w wersji z rolką, współpracuje z dodatkowym przenośnikiem śrubowym i centralną rolką podającą, zapewniając szybkie i bezstratne przenoszenie nawet dużych ilości pokosu. Pneumatyczne koła podporowe podbieracza można dostosowywać do zróżnicowanych warunków roboczych bez potrzeby użycia narzędzi. Palce podbieracza wykonano z nowych, odpornych na zmienne obciążenia ikomponentów, tak by były one bardziej wytrzymałe i dokładniej zbierały wszelkiego rodzaju zbiory, w tym biomasę, taką jak słoma kukurydziana.

prasa LB 4Niezależnie od rodzaju zbiorów i panujących warunków wysokość podbierania można łatwo dostosowywać, co ogranicza ryzyko uszkodzenia podbieracza. Duże, pneumatyczne koła podporowe wraz z regulowanym zawieszeniem zapewniają podbieraczowi maksymalną ochronę nawet na nierównym terenie i przy wysokich prędkościach.

Optymalny przepływ materiału i szybsze napełnianie komory zgniotu. W trakcie projektowania nowego układu trzpieni ruchomych inżynierowie firmy Case IH skupili się na zwiększeniu szybkości przepływu materiału — zastosowanie nowych materiałów oraz poprawa rozkładu komponentów przyczyniły się natomiast do szybszego prostoliniowego przepływu materiału w obrębie prasy, co oznaczało optymalizację transferu z podbieracza do komory wstępnej, a także wzrost przepustowości. W celu zwiększenia produktywności szybkość trzpieni zwiększono obecnie do 48 uderzeń na minutę. W rezultacie udało się uzyskać wzrost efektywności w stosunku do poprzednich modeli (konkretne osiągi zależą od warunków eksploatacji). 

Kompaktowe i zwrotne

Pomimo lepszych osiągów i wyższej produktywności nowe prasy z serii LB charakteryzują się bardzo kompaktową konstrukcją i nawet z oponami o szerokości 600 mm mają poniżej 3 m szerokości. Jeżeli zezwalają na to lokalne przepisy, na drogach możliwe jest osiągnięcie prędkości transportowych do 40 km/h.

Nowa platforma serwisowa

Z tyłu nowych pras LB 4 znajduje się nowa platforma serwisowa, do której prowadzą bezpieczne i wygodne stopnie — dzięki niej możliwe staje się bezpieczne wykonywanie wszystkich prac konserwacyjnych. Opcjonalny Pakiet Komfortowy obejmuje poręcz zabezpieczającą platformy, dużą, pyłoszczelną skrzynkę na narzędzia oraz zbiornik na wodę do mycia rąk.

prasa LB 4Innowacje AFS

Nowoczesne systemy sterowania i zarządzania AFS są już standardem w prasach LB — nabywcy mają do wyboru rozwiązanie AFS 300 oraz najnowocześniejsze kolorowe monitory AFS 700, dzięki którym mogą sterować maszynami zgodnymi ze standardem ISOBUS. Możliwa jest również obsługa pras za pośrednictwem terminali zgodnych ze standardem ISOBUS ciągników innych producentów.

Nowe funkcje sterowania pomagają uzyskiwać jednorodne kostki

Monitor Case IH AFS w trybie ciągłym nadzoruje wszystkie najważniejsze funkcje prasy, w tym supłaczy, wyświetlając informacje o ich stanie. Nowością w modelach LB4 jest graficzne wspomaganie sterowania, pomagające operatorom w zbieraniu bardzo małych lub nieregularnych pokosów w celu tworzenia jednorodnych, solidnych kostek nawet w trudnych warunkach. Na monitorze AFS Pro 700 możliwe jest jednoczesne wyświetlanie obrazów z kilku kamer.

Jako opcja dostępny jest wykorzystujący technologię GPS rejestrator wilgotności kostek, który wraz z systemem ważenia kostek można wykorzystywać do tworzenia kompletnej dokumentacji. W razie potrzeby dane można również eksportować do pamięci USB. Dzięki rejestrowaniu danych z wykorzystaniem GPS oraz oprogramowaniu do mapowania komputerowego wszystkie dane dotyczące procesu prasowania można przeglądać w dowolnym momencie.

prasa LB 4Dwie możliwości wyrzucania kostek

Standardowy wyrzutnik kostek opróżnia komorę, która otwiera się szeroko, ułatwiając usuwanie. Dodatkowy wyrzutnik do wyrzucania częściowego usuwa tylko gotową kostkę z tyłu, jednocześnie zatrzymując niedokończoną kostkę w komorze, dzięki czemu zsuwnię kostek można składać na czas transportu.

Mniej przystanków

Maszyna posiada obecnie więcej miejsca na przechowywanie sznurka — obecnie zmieszczą się tu 32 rolki, co oznacza, że operator będzie mógł poświęcić więcej czasu na właściwą pracę, a mniej na uzupełnianie sznurka.

Nowe prasy z serii IH LB 4 będą dostępne w sezonie 2013.

 

Źródło: CASE IH

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...