dodano: 2012-07-18

Nowe wnętrze za grosze. Dekoracje ścienne

Twoje mieszkanie w zasadzie nie wymaga remontu, jest zadbane, czyste, meble nie są zniszczone i co więcej – wciąż je lubisz, ale korci cię, by coś zmienić i tym samym nadać wnętrzu nowy charakter. Nie masz ochoty na przewracanie wszystkiego do góry nogami, a jedynie na kosmetyczne zmiany – niezbyt pracochłonne, nie wymagające wiele czasu i środków finansowych.

Czasami naprawdę niewiele trzeba, by odmienić wnętrze salonu czy kuchni. Jednym ze sposobów na nadanie wnętrzom nowego oblicza jest finezyjne udekorowanie ścian. I wcale w tym celu nie trzeba ich przemalowywać czy zrywać tapet. Wystarczy udekorować je nigdy niewychodzącymi z mody obrazami czy zdjęciami albo sięgnąć po stosunkowo nowe na naszym rynku szablony malarskie. W sklepach dostępne są najprzeróżniejsze ich wzory, a kolor farby lub spreju wybieramy sami, dostosowując go do koloru ścian.

 

dekoracje ścienne

Kolorowe naklejki

Dekoracyjne naklejki są nie tylko łatwe w użyciu, ale i niezwykle efektowne, świetnie sprawdzają się nie tylko w pokojach dziecięcych. Kolorowy motyl, sarna z młodymi czy bohaterskie auta z popularnej kreskówki wywołają uśmiech na twarzach maluchów. W pokojach dzieci dobrze sprawdzają się też przyklejane na ścianę kolorowe miarki wzrostu, fluorescencyjne gwiazdki czy zwierzątka umieszczone na suficie, a także przypominające witraże naklejki na szyby. Ożywią i uatrakcyjnią przestrzeń malucha, a przy okazji nie sprawią kłopotu przy naklejaniu.

Naklejki (zwane tatuażami ściennymi) sprawdzają się też w salonie, sypialni, a nawet łazience. Jednokolorowa ściana udekorowana samoprzylepnym kwiatem, twarzą gwiazdy filmowej czy abstrakcyjnym motywem odmienia cały pokój. Naklejki doskonale prezentują się również przyklejone na kafelkach zarówno tych łazienkowych, jak i kuchennych. Większość dostępnych na rynku naklejek wykonana jest z półmatowej folii, dzięki czemu nie odbijają światła i mogą być umieszczane nawet w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Tym, co powinno zachęcić niezdecydowanych, jest cena – naklejkę ścienną niewielkich rozmiarów można kupić już za kilkanaście złotych, choć zazwyczaj ceny wahają się od 60 zł do 120 zł za sztukę.

Fototapety czar

Po wielu latach wstydliwej nieobecności na naszych ścianach do łask wracają fototapety. Powieszenie tego typu ozdoby w pokoju nie uchodzi już za przejaw złego smaku – wręcz przeciwnie! (Choć przecież nie tylko za sprawą gustu wielu z nas wieszało niegdyś w domach słabej jakości fototapety – w szarych czasach PRL-u i na początku lat 90-tych stanowiły one czasem jedyny kolorowy element burego wystroju mieszkania, były swoistym oknem na barwę). Dzisiejsze fototapety znacznie różnią się od swoich poprzedniczek jakością, grubością i strukturą materiału, wzornictwem. A zapewniam, że dobrze dopasowana fototapeta diametralnie przemieni każde pomieszczenie – optycznie je powiększy lub uczyni przytulniejszym. Ot, na przykład zastosowanie perspektywicznych motywów (tunele, hole, elementy architektury miejskiej, łąki, pola lub krajobrazy widziane z lotu ptaka) dodadzą salonowi przestrzeni. Sięgnięcie po zdjęcie utrzymane w czarno-białej tonacji wnętrzu nada klasy, a sepiowane obrazy zapewnią mu przyjemny klimat retro.

Fototapeta jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy w domu duże powierzchnie, które ze względu na ich wiek lub stopień sfatygowania chcielibyśmy zakryć. Na rynku są bowiem dostępne dekoracje większego formatu dostosowane specjalnie do wymiarów drzwi, szaf, lodówek – wystarczy wybrać wzór i oryginalnie odmienić stary mebel. Aby w ten sposób udekorować mieszkanie, musimy liczyć się z wydatkami rzędu kilkuset złotych. Fototapeta ścienna to koszt średnio 200 zł, natomiast przeznaczona na lodówkę czy drzwi – około 360 zł. Wiele firm oferuje również możliwość wykonania dowolnej fototapety z nadesłanego przez nas zdjęcia.

 

AR

 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...