Artykuły / Rolnictwo / Przechowywanie


Jak przechowywać ziarno

dodano: 2012-09-21
Czystość odgrywa jedną z najważniejszych ról w procesie przechowywania zboża.Niewłaściwe przechowywanie ziaren zbóż może spowodować zanieczyszczenie insektami, grzybami, ptactwem i gryzoniami, które spożywają ziarno i skażają zboże, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia jego wartości.
czytaj więcej >>

Budujemy halę. Wybór dostawcy hali

dodano: 2012-06-01
Budujemy halę. Budowę warto powierzyć ekipom wskazanym przez dostawcę. Ważna jest umiejętność elastycznego dopasowania się handlowca do naszych potrzeb.
czytaj więcej >>

Jary tylko wyjątkowo

dodano: 2012-04-27
Rzepak jary plonuje znacznie gorzej niż ozimy ze względu na krótszy okres wegetacji i dużą wrażliwość na suszę, szczególnie w okresie kwitnienia. Uzyskany plon jest przeważnie niższy o 35–40proc. od formy ozimej. Najlepiej udaje się na glebach próchnicznych dobrze magazynujących wodę. Do najważniejszych wad uprawy rzepaku jarego należy zaliczyć także uciążliwe zwalczanie chwastów. Ma też zalety – pozostawia bardzo dobre stanowisko dla roślin zbożowych, ma niższe potrzeby pokarmowe i mniejszą podatność na choroby niż odmiany ozime, co powoduje mniejsze zazwyczaj nakłady.
czytaj więcej >>

Szkodniki magazynowe zbóż

dodano: 2012-03-12
szkodniki magazynowe zbóżSzkodniki w magazynach, spichrzach i silosach i innych pomieszczeniach zamkniętych moga  w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zniszczyć znaczną część zmagazynowanych zbóż. Należy, więc systematycznie (nie tylko w okresie przedżniwnym) dokonywać oceny magazynów pod kątem występowania szkodników. Istotnym elementem tej walki jest poznanie biologii szkodników; cech morfologicznych, cykli rozwojowych, rozmnażania, odżywiania, itd.
czytaj więcej >>

BYDV - Groźny wirus atakuje zboża

dodano: 2012-03-09
Wiadomo, że źródłem zakażenia wirusem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) nie jest materiał siewny ani gleba lub inne chore rośliny. Jedynym wektorem przenoszącym wirus wywołujący BYDV są mszyce, które występują masowo i są jednym z najważniejszych szkodników roślin uprawnych. Wynika to z dwojakiego rodzaju szkodliwości. Mszyce w trakcie żerowania pobierają pewne substancje z sokiem roślinnym z traw dzikorosnących, które po pewnych przemianach w ich przewodzie pokarmowym stają się wirusami.
czytaj więcej >>

Proszę czekać - ładowanie treści...