dodano: 2014-03-19

Redlice w siewnikach zbożowych – talerzowa czy stopkowa?

W siewnikach mechanicznych redlica stopkowa wciąż jest dość popularnym wyposażeniem i opiera się przewadze, jaką w siewnikach pneumatycznych ma redlica talerzowa. Czy taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze długo? Czy konieczność przyspieszenia prac polowych całkiem wyprze redlicę płozową z narzędzi do siewu? 

Redlica stopkowa jako wyposażenie niemal podstawowe pozostała już jedynie w siewnikach mechanicznych. Dość łatwo zrozumieć dlaczego. Jest to jedyna, obok zestawów z narzędziem aktywnym, kategoria siewników zbożowych, w której prędkość robocza jest jednocyfrowa. Ponadto wydaje się, iż redlice stopkowe najczęściej powinny gościć na siewnikach agregowanych za broną lub kultywatorem aktywnym. Wówczas pole jest dobrze doprawione i wyrównane, a także pozostaje na nim mało resztek pożniwnych. Oczywiście, co jak najbardziej naturalne, redlicy stopkowej nie wykorzystuje się w uprawie uproszczonej.

siewnikiRedlice stopkowe są rozwiązaniem tańszym, ale mniej uniwersalnym. Przy nowych siewnikach o takim samym wyposażeniu ten z redlicami stopkowymi może być tańszy nawet o 5 tys. zł netto od modelu z redlicami talerzowymi. Jeśli naszym zamiarem jest siew w pole z większą ilością resztek lub bez orki, to wybór redlic stopkowych jest oszczędnością pozorną. Nikt nie dyskutuje już z tezą o nikłej przydatności tych redlic przy siewie w technologii bezorkowej. Natomiast, co podkreślają często użytkownicy, redlica stopkowa lepiej radzi sobie z polem, na którym występują grudy.

Za agregatem aktywnym, wbrew pozorom, coraz częściej spotyka się redlicę talerzową. Paradoksalnie, gdyż na lżejszych glebach redlica piersiowa ma tendencję do zagłębiania się i trzeba dobrze pilnować głębokości roboczej. Ponad 80% rolników wybierających agregaty lekkie zębowe dobiera do nich siewniki z redlicami stopkowymi.

Obecnie, aby redlice piersiowe się nie zapychały, producenci stosują spore odległości między nimi. W mechanicznych siewnikach między rzędami redlic stopkowych jest odległość 34 cm, co wydatnie ogranicza ryzyko spiętrzania się gleby lub zbierania resztek w tym miejscu. Siewniki z takim układem redlic mogą być przeznaczone do siewu w orkę lub przy małej ilości słomy, np. po rzepaku lub burakach. Dodatkowo czasem producenci starają się podnieść stabilność redlicy stopkowej. W siewnikach możemy również zamontować nawet specjalną płozę umożliwiającą lepszą kontrolę głębokości pracy. Jednak niezależnie od wyposażenia i ustawienia między rzędami redlic ich mniejsza uniwersalność pod względem różnorodności warunków na polu podczas siewu sprawia, że z roku na rok przegrywają one w nowych maszynach z redlicami talerzowymi. Nieco inaczej wygląda w przypadku siewników używanych. Wśród sprowadzanych mechaników wciąż większość wyposażona jest w redlice stopkowe. Taka sytuacja wiąże się przede wszystkim z aspektem cenowym. Używane maszyny często pochodzą z czasów, gdy przeważającym rozwiązaniem były redlice piersiowe.

Większość nowych siewników potrafi bardzo precyzyjnie dozować materiał siewny, a najbardziej właśnie zależy nam na dużej precyzji wprowadzenia nasion lub ziarna w glebę w różnych warunkach agrotechnicznych, a dzięki redlicom talerzowym - szczególnie z kołami kopiująco-dogniatającymi – spełnimy najbardziej surowe wymogi dokładności. Jednocześnie pozwalają one zwiększyć prędkość przy odpowiednio dostosowanym docisku redlicy. Co nam to daje? Możemy przede wszystkim zmniejszyć dawkę materiału siewnego, zachowując właściwą obsadę roślin na metrze kwadratowym. Dodatkowo oszczędność drogiego materiału siewnego przyczynia się do szybkiego zwrotu z inwestycji w taki siewnik z redlicami talerzowymi.

Redlice talerzowe mają różną budowę, w zależności od metody uprawy gleby. W siewnikach spotkamy redlice talerzowe jednotarczowe, redlice dwutalerzowe w układzie V lub redlice dwutalerzowe przemienne. Mają one dwa kroje metalowe. Pierwszy to krój nacierający, a drugi jest krojem czyszczącym. Redlica ma także specjalny uchwyt umożliwiający montaż koła dogniatająco-kopiującego. Ponadto w redlicach talerzowych możemy połączyć duży nacisk na glebę podczas siewu w trudnych warunkach z kółkami podporowymi i dogniatającymi. Takie połączenie oraz możliwość regulacji docisku stanowią o tym, że siewniki w nie wyposażone potrafią dostosować się do każdej sytuacji. Redlice talerzowe wygrywają pod względem funkcjonalnym z płozowymi.

Dlatego, jeśli rolnik w swoim gospodarstwie jest zdecydowany stosować technologię orkową na całej powierzchni, redlica stopkowa powinna w zupełności wystarczyć do prawidłowego siewu. Jednak jeśli zamierza on przyspieszyć siew bądź go uprościć tym samym siewnikiem, to lepiej od razu zdecydować się na redlice talerzowe. Wymiana całego kompletu redlic będzie się bowiem wiązała z dużymi kosztami. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw, a jednocześnie swego rodzaju kompromisem, jest zastosowanie redlic talerzowych jednotarczowych. Niemniej wszystko wskazuje na to, że za kilka lat redlice płozową spotkamy jedynie w używanych siewnikach.

Źródło: RPT 2/13

 zodr barzkowice
Jerzy Talar
ZODR w Barzkowicach

 


 

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...