dodano: 2012-09-20

Rośliny odporne na suszę

Jest dużo roślin odpornych na suszę. Na ubogiej w wodę działce dobrze jest posadzić drzewa i wysokie krzewy. Dają one cień i mikroklimat potrzebny roślinom. Z iglaków wytrzymałe na suszę są: jodła, świerk kłujący, modrzew, sosna, a także większość jałowców i modrzewi. 
jodła, świerk kłujący, modrzew, sosna, a także większość jałowców i modrzewi. W naturze spotkać je można na suchych, nasłonecznionych zboczach, stepach i wydmach. Wiele z nich pięknie kwitnie, ma ciekawie wybarwione liście albo interesujący pokrój. Do przetrzymania okresowych susz przystosowały się na różne sposoby. Jedne wytworzyły cebule lub kłącza (tulipany, irysy), inne bardzo głęboki system korzeniowy, dzięki któremu sięgają do wody gruntowej (jałowce) lub przeciwnie - płaski, ale bardzo rozległy system drobnych korzonków (trawy). Jeszcze inne przed nadmierną utratą wody chroni budowa i kształt liści - mięsistych i zgrubiałych albo pokrytych grubą warstwą włosków lub wosku (juka, gipsówka). U wielu liście są drobne, co ogranicza ich powierzchnię parowania lub też mają zdolność zmiany ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych.
Po pierwsze drzewa
Na suchej, nasłonecznionej działce dobrze jest posadzić drzewa i wysokie krzewy, które dadzą cień i tak potrzebny roślinom mikroklimat. Z iglaków wytrzymałe na suszę są: jodła kalifornijska, świerk kłujący, modrzewie, sosny - zwyczajna i czarna, a także większość jałowców oraz odmiany świerka kłującego i modrzewi. Nie powinno też zabraknąć przynajmniej jednego drzewa liściastego. Polecam klon polny oraz brzozę.
Po drugie krzewy
Wśród krzewów odpornych na suszę nie powinno zabraknąć pigwowców obficie obsypanych w kwietniu pomarańczowymi, różowymi, czerwonymi lub białymi kwiatami. Z krzewów liściastych sięgnijmy po lilaki - jest wiele odmian różniących się zabarwieniem kwiatów, ich pełnością i terminem kwitnienia. Odpowiednio dobrane odmiany będą kwitły przez cały maj.
W czerwcu, w suchym ogrodzie, zakwitną na cytrynowo moszenki południowe, pojawią się różnobarwne kwiaty na szczodrzeńcach i drobne, niepozorne, ale bardzo pachnące kwiaty na parczelinie trójlistnej. W miejscach, w których wytwornym odmianom róż zabraknie wody, poradzi sobie bardzo odporna róża pomarszczona - latem obficie kwitnąca, później owocująca. To jeszcze nie wszystko. Jeśli zostało nam miejsce, możemy posadzić różowo kwitnące tamaryszki i łany fioletowej lawendy albo krzewy „nie do zdarcia”, czyli pięciorniki krzewiaste o kwiatach białych, różowych lub pomarańczowych. Ogród odporny na suszę będzie piękny we wrześniu, gdy zakwitną w nim wrzosy.
Na deser byliny
Skalny ogródek nieodmiennie kojarzy się ze słońcem i suchym klimatem. Wśród kamieni świetnie wyglądają przede wszystkim rojniki i rozchodniki, rogownica o srebrzystych liściach i różowo kwitnący ukwap. Susza niestraszna jest zresztą większości skalnych bylin, z których szczególnie polecam kwitnącego na biało ubiorka wiecznie zielonego i smagliczkę nadmorską o żółtych kwiatach. Poza tym wilczomlecze, gipsówkę i wspaniały wiosenny skarb - miłka wiosennego. Odporne na suszę są także goździki, zwłaszcza gatunki niskie o białych lub różowych kwiatach i szarozielonych liściach, dekoracyjne przez cały rok. Do bylinowych kompozycji polecam irysy, czyli kosaćce. Odmiany z pierwszej grupy odznaczają się drobnymi kwiatami, a zakwitają już na początku maja.
Aleksandra Szymańska
PODR Gdańsk


najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...