dodano: 2013-07-19

Z dzieckiem na rowerze

W specjalnym foteliku mocowanym na bagażniku roweru można przewozić dziecko nawet do 7 roku życia, choć większość maluchów w tym wieku samodzielnie już porusza się własnym jednośladem. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przewozić dziecko, jadąc na rowerze.

 

przyczepka rowerowaPodobnie jak w przypadku fotelika samochodowego również w rowerowym są kategorie wagowe. Pierwsza obejmuje dzieci do 15 kg, druga do 22 kg. Kupując fotelik, należy zwrócić uwagę, by odpowiednio zabezpieczał on głowę dziecka, tzn. by głowa całkowicie mogła się na nim oprzeć. Najwygodniejszym rodzajem siedziska jest miękki fotel, którego oparcie można dodatkowo regulować, co ma znaczenie szczególnie przy młodszych dzieciach, którym w pozycji pionowej nie jest zbyt wygodnie. Każdy fotelik musi też być wyposażony w podnóżki z zapięciami, by uniknąć wkręcenia się nogi w szprychy oraz pasy – i tu znów najlepsze będą nie trzy-, ale pięciopunktowe, tak zaprojektowane, by dziecko nie mogło ich samodzielnie odpiąć.


Fotelik nie jest jednak jedynym dostępnym na naszym rynku wehikułem dla malucha, którego rodzic ceni sobie wyprawy rowerowe. Prawo dopuszcza przewożenie dzieci w przyczepkach, o ile te nie są szersze niż 90 cm. A dodajmy, że podróżowanie w przyczepce dla dziecka jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze, gdy bowiem rower przewróci się, przyczepka pozostanie w niezmienionej pozycji. Poza tym chroni dziecko przed deszczem, wiatrem, słońcem, pozwala na półleżącą pozycję. Decydując się na zakup przyczepki, należy sprawdzić, czy boki odpowiednio izolują dziecko od kół (jeśli są odpinane, istnieje ryzyko, że dziecko je odczepi i w ten sposób stworzy dla siebie zagrożenie), czy pasy są pięciopunktowe, a mocowanie do roweru odbywa się za pomocą przegubu kulowego (w razie wywrotki roweru, przyczepka się nie wywróci).

Umieszczając dziecko czy to w foteliku, czy w przyczepce, warto pamiętać o kasku dla malucha i sporej ilości odblasków, dzięki którym będziemy lepiej widoczni dla kierowców.

Pozostaje nam już tylko życzyć szerokiej drogi…

 

AR

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...