dodano: 2012-08-13

Żeglarstwo - sport dla każdego

W Polsce 2,5 miliona ludzi deklaruje, że czynnie uprawia żeglarstwo. Biel żagli i woda uspokajają, dają możliwość zrelaksowania się. Warto wybrać taki sposób spędzania wolnego czasu, szczególnie, że żeglować można w każdym wieku. Do niedawna żeglarstwo kojarzyło się z elitarną formą wypoczynku. Obecnie zmniejszyły się bariery ekonomiczne związane z jego uprawianiem.

 

żeglarstwoCo daje żeglarstwo

Niezależnie od formy uprawiania żeglarstwo pozytywnie wpływa na naszą kondycję zarówno fizyczną, poprawiając koordynację ruchową, szybkość oraz siłę, jak i psychiczną, zapewniając oderwanie się od problemów dnia codziennego poprzez zmianę środowiska. Ponadto wyrabia w nas wiele dobrych nawyków, takich jak na przykład punktualność, pozytywnie wpływa na umiejętność współdziałania w grupie i podejmowanie decyzji oraz rozwija wyobraźnię oraz zdolności przewidywania. Nawet po zakończeniu sezonu żeglarskiego istnieje możliwość kontynuowania naszych żeglarskich pasji poprzez udział w kulturze żeglarskiej. 

Warto wiedzieć

Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma duże znaczenie. Ubierając się na żagle, nie zapominajmy o zasadzie wielowarstwowości. Pierwsza warstwa: najbardziej zewnętrzna warstwa daje nam ochronę przed deszczem i wiatrem; ma nie przemakać i nie przepuszczać wiatru. Druga warstwa ubioru: na wodzie z reguły jest chłodniej niż na brzegu, więc powinniśmy dobrze zadbać o zachowanie ciepłoty ciała; ma dobrze izolować od warunków zewnętrznych, a z drugiej strony nie chłonąć wilgoci. Trzecia warstwa naszego ubioru, przez niektórych uważana wręcz za najważniejszą, to bielizna, powinna być oddychająca i z wysokiej jakości materiałów. Szczególnie ważna podczas długich rejsów morskich.

Warto pamiętać o czapce i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Kto i co może stanowić zagrożenie na pokładzie

Żeglarstwo jest wspaniałą formą wypoczynku, ale towarzyszą mu żywioły: wiatr i woda. W dawce ekstremalnej stanowią dla wszystkich zagrożenie. Żeglarstwo ma być przyjemnością, a nie walką. Jeśli dopiero rozpoczynacie spotkanie z żeglowaniem, trzeba przejść kurs lub szkolenie i zapoznać się z zasadami obowiązującymi na pokładzie. Wybierając szkołę, upewnijcie się, czy akwen pozwala na bezpieczne manewry, czy szkoła jest wyposażona w środki asekuracyjne: kapoki, łódź motorową (a łódka w koło ratunkowe), pagaje i bosak, sprawdźcie, czy instruktorzy szkolący mają uprawnienia oraz czy sprzęt jest stosunkowo nowy i w dobrym stanie.

Pamiętajmy o zasadach poruszania się po jachcie, o konieczności zakładania kamizelek ratunkowych (stale lub na dany sygnał, a dzieci zawsze). Ważne jest przećwiczenie obsługi grota, aby w razie potrzeby szybko go zrzucić i zabezpieczyć. Dotyczy to też umiejętności refowania. Załoga musi wiedzieć, że na wodzie kapitan żąda bezwzględnego posłuszeństwa.

Z pewnością alkohol stanowi zagrożenie na łodzi.

Rozsądny żeglarz będzie podejmował się realizacji tylko takich celów żeglarskich, co do których wie, że potrafi je osiągnąć. Bierze przy tym pod uwagę umiejętności swoje oraz załogi. Oszacowanie swych aktualnych możliwości wymaga dużej dozy samokrytycyzmu.  

Nie tylko Mazury

Kiedy myślimy o żeglowaniu w Polsce, to pierwsze przychodzą na myśl Mazury, jednak żeglarska mapa Polski jest o wiele większa. Oprócz portów i przystani morskich coraz bardziej rozwija się baza żeglarska na Kaszubach - ciekawie ukształtowane rynnowe jeziora zachęcają do aktywnego odpoczynku.

 

Polecamy strony internetowe:

Mazury: mazury.info.pl

Wdzydzki Kąt: marina.comweb.pl

Czartery na Wdzydzach: czartery-wdzydze.gd.pl

Przystań Wdzydzki Raj: wdzydzkiraj.pl

Nuta: zagle.cba.pl

Chojnicki Klub Żeglarski: chkz.pl

(Ew)

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...